Top 10 kierunków na wakacje w Europie

Top 10 kierunków na wakacje w Europie

Wakacje to czas urlopów i wyjazdów – tych bliższych i dalszych. Tych na spontanie i tych zaplanowanych. Chociaż my z Maćkiem jesteśmy fanami wyjazdów poza sezonem (taniej, mniej ludzi), to wiemy, że każdy ma inne podejście i możliwości, dlatego poniżej znajdziecie naszą subiektywną listę, gdzie warto pojechać / polecieć niezależnie od sezonu.

1. Polska

Nasza kochana Polska i całe morze opcji – od Mazur, przez wybrzeże aż po góry – Bieszczady, Sudety i Tatry. Można też po miejsku – mamy tyle pięknych miast – Kraków, Gdańsk (a właściwie całe Trójmiasto), Wrocław, Poznań, Toruń. Są też opcje rowerowe – np. Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo – to prawie 2000 km na jednośladowe wyprawy.

Nasze trasy Green Velo – Białystok – Augustów i Białystok – Łomża

tatry
Tatry

2. Litwa, Łotwa, Estonia

Zwłaszcza z Podlasia taki trip Via Baltica to super opcja na np. długi wakacyjny weekend. Koniecznie przez Wilno, Rygę i Tallin – zahaczając oczywiście o wybrzeże Morza Bałtyckiego gdzieś na Litwie lub Łotwie (np. Połąga, Kłajpeda czy Jurmała).

Ryga
Ryga

3. Hiszpania

Hiszpania oferuje wiele opcji. Można polecieć do Barcelony i zjechać wybrzeże Costa Brava. Można polecieć do Walencji i Alicante. A można zrobić fajne kółko po Andaluzji – przez Granadę, Malagę, Sewillę i Kordobę. I koniecznie zajadać się przy tym ich tapasami i paellą.

Barcelona
Barcelona

4. Portugalia

Portugalia i jej zachwycające Algarve – południowe wybrzeże – super miejsce na chill. Jeśli masz ochotę na więcej – to zdecydowanie dodatkowo Lizbona, Sintra, Coimbra i Porto.

Algarve
Algarve

5. Włochy

Północ Włoch to jeziora Garda i Como – tam na pewno warto się wybrać – najłatwiej autem z Mediolanu. A jeśli Mediolan to koniecznie Bergamo – perełka północy (dobra opcja na jednodniówkę). Inny pomysł to np. Wenecja + Bolonia + Florencja. Środkowe Włochy to oczywiście musowo Rzym i okolice. A południowe to region Apulii, czyli sam „obcas” z Bari na czele.

Aha – nie zapomnij zjeść pizzy i makaronu – gdziekolwiek i jakiejkolwiek – zapewniam Cię, że każda i każdy, nawet ten ze street fooda będzie Ci smakował.

Wenecja
Wenecja

6. Grecja

Grecję można pozwiedzać lądowo albo wyspiarsko. Na lądzie koniecznie Ateny, Saloniki i Meteory. Z wysp – Kreta, Korfu, Zakynthos, Santorini i mniej znane Milos, Paros i Naksos. My kiedyś popełniliśmy takiego tripa greckiego – Grecja w tydzień

Santorini
Santorini

7. Chorwacja

Jest kompaktowa, więc najlepiej cała. Nasza trasa – Chorwacja na tydzień

Dubrownik
Dubrownik

8. Norwegia

Na fiordy najlepiej ekipą. Kierunek Oslo albo Stavanger. Na miejscu namiot rozbić możesz gdziekolwiek, byle 100 metrów od budynków. Wypożycz auto, najlepiej w 5 osób. Wsiądź i jedź. Podziwiaj. Potem zaparkuj i wspinaj się – np. na Preikestolen, Kjerag Bolten lub Trolltunga, czyli Język Trolla – to najbardziej znane punkty w południowej części Norwegii. Jeśli masz więcej czasu, poleć wyżej, na północ – do Bergen, Trondheim albo jeszcze bardziej na północ – do Tromso, a stamtąd już blisko na Lofoty – magiczne miejsce Norwegii.

Więcej o Lysefjordzie tutaj – Lysefjord

Lofoty
Lofoty

9. Wielka Brytania

Kierunek nr 1 to oczywiście Londyn, do którego możesz udać się nawet na jednodniówkę. Bilet kupisz już nawet za niecałe 100 zł poza sezonem. W sezonie nieco drożej, ale da się już od 150 zł zmontować sensowny lot z PL.

Londyn
Londyn

10. Malta

Malta urzekła nas od razu. Jej piękna natura przeplatająca się ze starożytną historią to super połączenie. Tak naprawdę potrzebujesz tylko kilku dni, żeby zwiedzić całą wyspę, a nawet popłynąć promem na sąsiednie dwie – Gozo i Comino. Co zobaczyć w taki przedłużony weekend znajdziesz u nas w pigułce – Malta w pigułce

Valetta
Valetta

Niezależnie, w którą stronę wyruszysz, masz milion opcji na ciekawy urlop. Nawet jeśli są to tylko 3-4 dni lub nawet tylko jeden dzień.