Malta w pigułce

Malta w pigułce

Messenger:

Maciek: Kochanie, Malta tanio z Gdańska, kiedy lecimy, kwiecień?

Ja: Pewnie!

Maciek: Bierzemy rodziców?

Ja: Pewnie!

I tak kupiliśmy bilety na Maltę. Kiedyś zabraliśmy rodziców do Londynu. Pomyśleliśmy, że Malta też im się spodoba.

Do wyjazdu byłam przekonana, że Malta to taka malutka rajska wyspa z kolorowymi łódkami, które przewijają się przez każde zdjęcie. Fakt piękne łódki były, ale nie miałam pojęcia, że znajdziemy tutaj taki kawał historii i to starożytnej. Okazuje się, że świątynie Malty powstały długo przed piramidami w Egipcie. Jednym słowem nie zaznasz tu nudy.

Piękne stolice

Była i obecna – Mdina i Valetta – piękne miasta, malowniczo położone. W Medinie czujesz się jakbyś przeniósł się do wieku sprzed naszej ery. Każda kamienica, każdy zakątek Ci o tym powie. Obecna stolica natomiast – Valetta, najbardziej na południe wysunięta stolica Europy – ma super klimat. Nic dziwnego, że zostanie Europejską Stolicą Kultury w 2018. Zdecydowanie zasługuje na to miano.

DSC_8137

Mdina

DSC_8290

Valetta

Gozo

Gozo to druga co do wielkości wyspa należąca do archipelagu wysp maltańskich. Tutaj zatrzymaliśmy się w trzech miejscach: Ramla Bay – plaża z czerwonym piaskiem, Rabat – stolica i Azure Window – zjawiskowy łuk znany z filmów, pewnie najbardziej fanom Gry o Tron.

DSC_7963

Ramla Bay

DSC_8022

Rabat

DSC_8015

Azure Window

Popeye Village

Kojarzycie marynarza, który zajadał się szpinakiem? To właśnie na potrzeby filmu o Popeye’u powstała tutaj ta wioska. I słusznie. Dzieciaki mają frajdę, a nieco starsi zachwycają się jej malowniczym położeniem.

DSC_7936

Wioska rybacka – Marsaxlokk

Miasteczko położone w zatoce. Kolorowe łódki nadają temu miejscu niepowtarzalny klimat. Ostatnio przyglądając się zdjęciom zauważyłam, że większość łodzi ma oczy. Okazuje się, że to „Oczy Ozyrysa”. Maluje się je po obu stronach dzioba. Mają one odstraszać złe duchy i chronić łodzie przed zatopieniem. Ozyrys symbolizował nadzieję życia pozagrobowego, czyli wiecznego. I wszystko jasne – nieśmiertelne łodzie z Marsaxlokk.

DSC_8439

Blue Grotto

Jaskinie wyrzeźbione w skale przez morskie fale. To właśnie Blue Grotto. W sezonie się do nich wpływa, poza patrzy (tak jak my) z góry. Tak czy siak robią wrażenie.

DSC_7855

Klify Dingli

Południowa Malta jest bardzo klifowa. My mieliśmy okazję nocować nieopodal klifów Dingli, czyli najwyższych klifów południowej Europy (do szukania noclegów na Malcie polecamy http://www.hotelscombined.pl/Place/Malta.htm). Piękne, wysokie. Niestety widzieliśmy je dwukrotnie tuż przed zmrokiem, więc nie robiły takiego wrażenia jak podejrzewam, że robią w ciągu dnia. Ale i tak warto było tu zajrzeć.

DSC_7888

To tylko kilka z miejsc, które na Malcie zachwycają. Mimo, że wyspa jest drobna (jej powierzchnia to 316 km2), to jest tu co robić. Podejrzewam, że gdybyśmy na Malcie spędzili nawet tydzień, to byśmy się nie nudzili.