Jak zobaczyć zorzę polarną na Islandii

Jak zobaczyć zorzę polarną na Islandii

Islandia i zorza polarna – to był główny cel wyjazdu. Przed wyjazdem nie wiedziałem nic na temat oglądania zorzy. Nie znałem odpowiedzi na pytania, kiedy najlepiej oglądać, kiedy jest największe prawdopodobieństwo, gdzie itp. Udało się. Ostatniej nocy byliśmy świadkami pięknego spektaklu.

Cały wyjazd organizowaliśmy sami i wydaje mi się, że jeśli tylko jesteś w stanie wynająć na miejscu samochód, to nie musisz kupować żadnej zorganizowanej wycieczki. Jak to zrobić samemu?

Po pierwsze monitoruj pogodę.

Zorza polarna na półkuli północnej (aurora borealis) jest najłatwiejsza do zobaczenia w miesiącach zimowych – od grudnia do kwietnia. Przyczyna jest prosta – nocne niebo jest wtedy wystarczająco ciemne. To jednak nie wystarczy. Niebo musi być też czyste – bezchmurne.

Po drugie monitoruj aktywność zorzy.

Może się tak zdarzyć, że niebo będzie ciemne i czyste, a zorzy po prostu nie będzie – nie będzie aktywna. Zorza jest z reguły najbardziej aktywna między godziną 21 a 2 nad ranem. W naszym przypadku pokaz rozpoczął się o 21 i miał swój szczyt około 22:30. Zorza miała tego dnia poziom aktywności 4 (Active), co wyjaśniam poniżej.

Zarówno do monitorowania pogody, jak i aktywności zorzy na Islandii polecam następującą stronę:

http://en.vedur.is/weather/forecasts/aurora/

Islandia zorza polarna
Islandia zorza polarna

 

Do korzystania z mapy, która się tam znajduje wystarczy zrozumienie trzech rzeczy:

[unordered_list style=”green-dot”]

  • zielony kolor na mapie oznacza zachmurzenie. Im ciemniejszy – tym niższe i cięższe chmury, czytaj – tym gorzej dla widoczności zorzy. Biały kolor oznacza czyste niebo. Jasnozielony jeszcze nie wyklucza widoczności
  • suwak pod mapą pozwala sprawdzić zmianę zachmurzenia w konkretnym czasie w ciągu dnia i nocy. Sprawdzajmy jak układają się chmury pomiędzy godziną 21 a 2 nad ranem – być może będziemy musieli podjechać w inne miejsce niż początkowo planowaliśmy być
  • poziom aktywności zorzy po prawej stronie na górze – dobrze jak ma min. wartość 3. Wartości poniżej oczywiście nie wykluczają zobaczenia zorzy, ale pokaz będzie na pewno mniej efektowny. My widzieliśmy zorzę na poziomie 4 i było to niesamowite. Widzieliśmy zorzę tańczącą szybko, płynącą wolno, zmieniającą kolory i kształty. Mogę sobie tylko wyobrazić co się dzieje od poziomu 5 w górę…

[/unordered_list]

 

Podsumowując: jeśli w godzinach 21:00 – 2:00 na mapie widać biały kolor nad miejscem, w którym jesteśmy i aktywność zorzy ma wartość 4 lub większą – prawdopodobnie jesteśmy szczęściarzami.

Po trzecie pamiętaj, że wszystko szybko się zmienia.

W naszym przypadku poziom aktywności zorzy zwiększył się dopiero tego dnia, kiedy ją widzieliśmy – dzień wcześniej prognoza nie wróżyła dobrze. Podobnie rozkład chmur – w ciągu tygodnia zmieniał się kilkukrotnie. Tak więc nawet jeśli kilka dni wcześniej pogoda nie wygląda najlepiej, nie załamuj się. Z drugiej strony jeśli wygląda świetnie, miej trochę zdrowego dystansu. Nikt nie może też zagwarantować tego, że zorza będzie widoczna. Spotkaliśmy osoby, które nie widziały jej przez 8 nocy. My widzieliśmy po 3. Mówi się jednak, że min. 4 – 7 nocy to czas, w którym zobaczenie zorzy jest prawdopodobne.

Islandia

Po czwarte ubierz się ciepło.

Pomimo, że termometr pokazuje tylko ok 0 stopni, odczuwalna temperatura może być nawet w okolicach -10 stopni. Na Islandii wieje mocny i zimny wiatr, który jest szczególnie odczuwalny w nocy. Zdecydowanie ubierz się ciepło i zabierz termos z rozgrzewającym napojem, żeby chłód nie popsuł ci wydarzenia.

Po piąte świetnie jeśli jesteś mobilny.

Zmieniające się warunki pogodowe mogą wymusić podjechanie w inne miejsce. Najwygodniej mieć oczywiście własny bądź wynajęty samochód. Pamiętaj też, że im ciemniej tym lepiej, dlatego też czasem, kiedy zorza nie jest bardzo silna, warto wyjechać za miasto, gdzie nie docierają jego światła. W naszym przypadku, przy aktywności na poziomie 4, zorza była świetnie widoczna nawet pomimo świateł okolicznych budynków. Oglądaliśmy ją z okolic naszego hotelu. Kilka osób wsiadło w samochód i oddaliło się, ale podejrzewam, że przy tej sile zjawiska nie widzieli dużo więcej.

Jeszcze jedną pomocną stroną może być: http://www.aurora-service.eu/aurora-forecast/

Często poziom mocy / zasięg zorzy polarnej podawany jest poprzez współczynnik „kp”. W naszym przypadku miał on poziom kp = 6. Na dole strony znajduje się mapa pokazująca jaki poziom musi mieć zorza, aby była widoczna z danej lokalizacji.

Po szóste przygotuj się dobrze do robienia zdjęć.

Jeśli chcesz mieć dobre zdjęcia zorzy, musisz się przygotować. Pamiętaj, że praktycznie nie ma szans na zrobienie zdjęcia zorzy telefonem komórkowym. Podobnie może być też z aparatem kompaktowym, chyba że masz możliwość skonfigurowania manualnie ustawień. Weź dobry aparat i koniecznie statyw. Dowiedz się, jak fotografować zorzę polarną TUTAJ.

Islandia

Zorza polarna to jedno z najwspanialszych zjawisk na świecie. To coś zupełnie nie z tej ziemi. Dosłownie kosmiczne przeżycie, z którym może równać się niewiele innych… Zorza polarna i Islandia idą wyjątkowo dobrze w parze.

Powodzenia!

Sprawdź też co możesz zobaczyć na Islandii latem, kiedy nie widać zorzy.