Tanie spanie to często niewygoda, ale przygoda zawsze!

Tanie spanie to często niewygoda, ale przygoda zawsze!

Nocleg, to po lotach, też znaczący wydatek podczas wyprawy. Na szczęście obecnie jest mnóstwo tanich lub nawet bezpłatnych rozwiązań. Pozostaje kwestia 3W – wyboru, wygody i wyrzeczeń. Jak dla nas – im bardziej inaczej, tym ciekawiej. A spaliśmy już naprawdę w różnych miejscach – od dworca, lotniska, po namiot, couchsurfing czy tradycyjny hostel. Ale do rzeczy – poniżej lista opcji na tanie spanie.

#1 COUCHSURFING

www.couchsurfing.org

Couchsurfing to nic innego, jak opcja na spanie, a przy tym niesamowita okazja do poznania ludzi z danego miejsca na świecie. Jest to portal, gdzie zakładasz swój profil i masz trzy opcje:

– możesz nocować ludzi, czyli być hostem,

– możesz spać u ludzi, czyli być guest’em,

– możesz robić jedno i drugie.

Nasza opcja:

My popieramy najbardziej tą trzecią opcję, bo tylko wtedy masz największą satysfakcję, raz, że pomogłeś komuś, a dwa, że ktoś pomógł tobie. :) Poza tym, kiedy ty jesteś hostem, zbierasz referencje i twój profil robi się wiarygodny. Ważne jest też, żeby już na starcie w pełni uzupełnić swój profil. Bo chyba nikt nie lubi nocować no-name’ów.

Referencje:

Oczywiście trzeba zwracać uwagę na referencje. Ale warto też czasem zaryzykować i napisać do kogoś, kto nie ma ich wcale lub ma bardzo mało – często jest tak, że przy pierwszych doświadczeniach z CS ludzie bardzo się starają.

Bezpieczeństwo:

CS jest w pełni bezpiecznym sposobem na nocleg! Podpisujemy się pod tym obiema rękami. Do tej pory nie mieliśmy ani jednej nieciekawej sytuacji.

Rada:

Zawsze mamy ze sobą jakiś drobiazg w ramach podziękowania za darmowy nocleg, poświęcony czas i chęć pomocy. Kiedy ktoś nocuje u nas, też zazwyczaj coś ma dla nas. I to jest bardzo miły gest. Ale oczywiście my nie nakazujemy, tylko proponujemy.

#2 AGREGATORY HOTELI

Osobiście polecamy – www.booking.com

Jest użyteczny. Mają dobrą wersję mobilną. Strona jest przejrzysta. Po jakimś czasie, od kiedy zaczęliśmy używać booking’u, dostaliśmy opcję dodatkowych zniżek (GeNius club). Dotyczą co prawda tylko wybranych obiektów, ale zawsze można trafić na coś ciekawego. Nawet jeśli znajdziecie hotel w dobrej cenie na bookingu – porównajcie cenę na innych portalach tego typu (np. hotels.com). Czasami dodatkowe zniżki możemy dostać, kiedy rezerwujemy hotel z dużym wyprzedzeniem albo kiedy rezerwujemy na 3 i więcej nocy.

#3 AGREGATORY HOSTELI

Nasz typ –  www.hostelbookers.pl

Strona jest czytelna. Rating i ceny są od razu widoczne. Opisy miejsc i wskazówki do lokalizacji są dokładne. Zwracajcie uwagę czy podana cena jest ceną za pokój, czy za osobę – bo potem może być zaskoczenie. Zarówno w odniesieniu do hoteli i hosteli – bierzcie lekką poprawkę na komentarze gości. Czasem ludzie nocują w hostelu za 40 zł i piszą, że im się nie podobało, bo pokój był mały, skromny, a na śniadanie dostali tylko chleb i dżem. A co mieli dostać za 40zł? Czytając powody negatywnych komentarzy pamiętajcie o standardzie i cenie miejsca.

#4 AIRBNB

www.airbnb.pl

To opcja nocowania u ludzi, którzy oferują swój pokój, mieszkanie, dom do wynajęcia. Zazwyczaj w dobrych cenach. Opcje są dwie – nocowanie w samodzielnym mieszkaniu, domu albo przy właścicielu. Jest to bardzo dobre uzupełnienie oferty hostelowo – hotelowej w danym mieście. Są takie miasta, gdzie znalezienie taniego hotelu graniczy z cudem. Jeśli nie jesteście przekonani do couchsurfingu – spróbujcie AIRBNB. To także dobra opcja dla was, żeby zarobić na swoim mieszkaniu / domu. Wizyty gości są ubezpieczone przez portal.

Podsumowując, opcji na spanie – do wyboru, do koloru. Wszystko zależy od Was, Waszego budżetu i strefy komfortu.