Skoki spadochronowe

Skoki spadochronowe

Ostatnio zastanawiałam się, czy skoki ze spadochronem mają coś wspólnego z podróżowaniem. Okazuje się, że bardzo dużo. Można śmiało stwierdzić, że jeśli skaczemy w różnych miejscach na świecie, to tak jakby je zwiedzamy. Zupełnie z innej perspektywy, ale połączenie odwiedzania danego miejsca „z góry” plus potem zejście na ziemię i zobaczenie tych miejsc „z dołu”, to się nazywa kompleksowe zwiedzanie.

Skoki w różnych zakątkach świata

Są takie miejsca na świecie, które idealnie nadają się na podziwianie z lotu ptaka. Wybrałam swoje top7 pod kątem wyjątkowych widoków.

Mount Everest

Zobaczyć  koronę Ziemi w taki sposób to prawie jak ją zdobyć. To jedyne miejsce na świecie, gdzie możesz skakać na tak dużej wysokości – 9000 m n.p.m.. Oczywiście taka przyjemność kosztuje niemało, dlatego skoki tutaj uchodzą za ekskluzywne. Samodzielni skoczkowie muszą się szykować na ponad 70 000 zł, skaczący w tandemie prawie 100 000 zł. Jest to koszt oczywiście całej wyprawy, łącznie ze wspinaczką. Ale tak czy siak to mnóstwo pieniędzy.

everest
Skok z widokiem na Mount Everest

Hawaje

Skok z widokiem na Hawaje – tropikalne lasy, góry, piękne plaże i krystalicznie czysta woda – to jak skok do raju. Tutaj możesz się też poczuć jak na planie serialu „Zagubieni”, który był kręcony  na jednej z hawajskich wysp – Oahu. Dodatkowo, skacząc tutaj, jesteś eko, bo wyskakujesz z energooszczędnego samolotu (redukują one wydzielanie dwutlenku węgla nawet o 40%).

hawaje
Skok z widokiem na Hawaje

Pustynia Namib

Skok tutaj to skok z widokiem na najstarszą pustynię świata. Tony piasku i wydmy widziane z lotu ptaka – to zupełnie inne doświadczenie niż oglądanie zaśnieżonych szczytów, ale za to jakie ma się miękkie lądowanie. W gratisie widok na wybrzeże Atlantyku.

pustynia namib
Skok z widokiem na Pustynię Namib

Fox Glacier, Nowa Zelandia

Coś dla fanów zimnej aury – skok z widokiem na lodowiec Fox Glacier w Nowej Zelandii. W rankingach najlepszych miejsc do skakania ze spadochronem wygrywał swego czasu nawet z Mount Everest.

fox glacier
Skok z widokiem na Lodowiec Fox

Interlaken, Szwajcaria

Skoro Himalaje cieszą się taką popularnością wśród skoków, to Alpy mają podobnie. Tutaj w rejonie szwajcarskim Alp masz okazję na malownicze widoki na góry, jeziora i piękną zieleń latem. To doskonała opcja dla Europejczyków jeśli chce się skoczyć spektakularnie nie opuszczając kontynentu.

interlaken szwajcaria
Skok z widokiem na Interlaken w Szwajcarii

Wielki Kanion, USA

Były góry i pustynie, czas na kanion. Myślę, że lepszego niż Wielki Kanion nie można sobie wymarzyć do skoku. Tylko tu możesz poczuć się jak kondor, który podziwia ten piękny park zawsze z góry.

wielki kanion
Skok z widokiem na Wielki Kanion

Wodospady Wiktorii, Zimbabwe/Zambia

Skacząc tutaj masz wrażenie jakby Ziemia się „otworzyła/rozstąpiła” przed Tobą. Ten efekt dają widziane z góry Wodospady Wiktorii i rzeka Zambezi. Nie ma obaw, żebyś wpadł/a do środka naszej planety. Za to masz świetną okazję na zjawiskowe zdjęcia.

Gdybym miała dorzucić kilka miast do tej listy, to zdecydowanie wpadłyby na nią jedne z moich ulubionych – Rio de Janeiro, Kapsztad i Sydney. Są na tyle „charakterne”, że próba ogarnięcia ich wzrokiem z góry musi być równie fantastyczna.

wodospady wiktorii
Skok z widokiem na Wodospady Wiktorii

Skoki  w Polsce

Skoki ze spadochronem w Polsce również cieszą się popularnością. Świetne widoki podczas skoku może np. zapewnić firma Skydive – www.skydive.pl. Skacząc z tą firmą będziesz podziwiał to, co w Polsce najpiękniejsze – lasy,  liczne jeziora i dorzecze Wisły, ponieważ ich baza znajduje się na lotnisku Kruszyn we Włocławku. Jeśli nie masz za sobą szkoleń spadochronowych, nie martw się. W Skydive możesz skoczyć w tandemie z instruktorem – tego typu skoki cieszą się dużym zainteresowaniem.

Nigdy nie myślałam o skoku ze spadochronem aż do dziś, kiedy uświadomiłam sobie, że można tyle piękna z góry zobaczyć, nawet tutaj u nas, w Polsce.

Może to czas, żeby dopisać skok ze spadochronem do listy marzeń do zrobienia?