Relacja z II Festiwalu Kultur i Podróży ToTuToTam w Białymstoku

Relacja z II Festiwalu Kultur i Podróży ToTuToTam w Białymstoku

W dniach 18-20 marca współorganizowaliśmy (razem z Moniką i Marcinem Obałek, Tomkiem Jakimiukiem) festiwal podróżniczy. Wydarzenie miało miejsce w Białymstoku, 18 i 19 marca w Zmianie Klimatu, a 20 marca był w plenerze. Na cały weekend Białystok zamienił się w podróżniczą stolicę kraju. Na imprezę zaprosiliśmy znanych podróżników jak  Ania Jaklewicz, Marta Sziłajtis-Obiegło,  Mieczysław Bieniek „Hajer”, Arkadiusz Milcarz „Arun”, Arkady Paweł Fiedler i Tomek Michniewicz. Zorganizowaliśmy również konkurs na najlepszą prezentację podróżniczą. Z kilkudziesięciu zgłoszeń wybraliśmy 8 fantastycznych finalistów.

Jednym słowem działo się dużo, ale po kolei.

18 marca

Festiwal otworzyły poranne spotkania ze szkołami. Prelekcje dla dzieciaków poprowadzili Maciek i Marcin. Maciek opowiadał o parkach narodowych USA, a Marcin o swojej wyprawie traktorem przez Amerykę Południową oraz maluchem przez Australię. Oficjalny start festiwalu miał miejsce o 18:00. Na otwarciu Marcin powiedział słów kilka o Klubie Globtroterów ToTuToTam, którego jest założycielem. Następnie mieliśmy okazję wysłuchać trzy prelekcje podróżnicze – dwie gości specjalnych oraz jedną konkursową. Jako pierwszy, Arun przeniósł nas do świata syberyjskich szamanów. Potem wysłuchaliśmy finalisty konkursowego – Szczepana Ligęza, który nietypowo spędził swoje 26 urodziny, odwiedzając 26 krajów. Piątek zamknął Hajer ze swoją prezentacją o Kirgistanie, którą rozbawił do łez wszystkich na sali. Po prezentacjach udaliśmy się na after party do Hary Pubu, gdzie kontynuowaliśmy podróżnicze opowieści przy „herbacie”.

19 marca

W sobotę wystartowaliśmy o 10:30. Cały dzień wypełniony był prelekcjami podróżniczymi, na zmianę konkursowymi i gości głównych.

Wśród prezentacji konkursowych pojawiły się następujące tematy:

Kierunek: wschód, tam musi być jakaś cywilizacja! Kazachstan i Kirgistan autostopem – Ewa Saar i Radosław Panek; Stopem na Kazbek – Kamil Wróblewski; Longandroll – Malezja 2015 – Adam Szostek; Śladami Polaków na Jedwabnym szlaku – Jan Woźnica; Wigilia wśród łowców głów – Dorota Wójcikowska i Witold Palak; Marz Wysoko – Tony Kososki; Samotna podróż w głąb Czarnego Lądu: Tanzania, Uganda i Rwanda – Kasia Kowalczyk.

Pierwszym z gości specjalnych tego dnia była Ania Jaklewicz z prezentacją „Piąta płeć i inne tajemnice Indonezji”. Po przerwie był czas na kolejne trzy: Arkady Paweł Fiedler i jego niezniszczalny Fiat 126p, który przejechał całą Afrykę, Marta Sziłajtis – Obiegło, która opowiadała o samotnym rejsie dookoła świata, oraz na koniec Tomek Michniewicz, mówiący o różnicach między tym, co widzimy w mediach, a tym jak nieraz wygląda rzeczywistość.

Były też prezentacje towarzyszące z PTTK, Muzeum Lipskiej Pisanki i Tradycji i redaktora naczelnego „Kurjera Stanisławowskiego” Oresta Bezzubiak.

W konkursie na najlepszą prezentację z podróży zwyciężyli:

[unordered_list style=”star”]

  • I miejsce – Ewa Saar
  • II miejsce – Kamil Wróblewski i Patryk Andrzejewicz
  • III miejsce – Tony Kososki

[/unordered_list]

Nagroda publiczności – Tony Kososki

Wyróżnienie – Dorota Wójcikowska i Witold Palak

Dzień zakończyło wręczenie nagród zwycięzcom konkursu oraz rozlosowanie licznych upominków, które trafiły do osób z widowni.

Sobotnie after party również odbyło się w Hary Pubie.

20 marca

Plenerowa niedziela zaczęła się w Kuleszach od wycieczki do lasu. Agnieszka Zach (Wiedźma Biebrzańska) – właścicielka Stodoły Snów oraz Przewodnik Biebrzańskiego Parku Narodowego przygotowała trzygodzinny spacer po parku, podczas którego opowiadała o faunie i florze tych terenów. Potem udaliśmy się nad Biebrzę, żeby przywitać pierwszy dzień wiosny – topiliśmy Marzannę. Następnie na obiad do karczmy Bartla i z powrotem do Stodoły Snów na trzy prelekcje podróżnicze: Maćka o tanim lataniu, Karola Grabińskiego o surwiwalu i Tomka Jakimiuka o tym, jak za 250 zł pojechać do Meksyku. Na finał imprezy syn Wiedźmy Biebrzańskiej zrobił świetny pokaz tańca z ogniem przed Stodołą Snów.

Festiwal kosztował mnóstwo pracy, ale najważniejsze że udał się wyśmienicie. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tej imprezy. Goście dali czadu na scenie. Publika dopisała. Zmiana Klimatu idealnie wpasowała się w klimat podróżniczy. Już nie możemy się doczekać kolejnej edycji.

Pełna fotorelacja: TUTAJ