Podróżowanie z dzieckiem, jak się przygotować? – 5 rzeczy, które koniecznie musisz zabrać

Podróżowanie z dzieckiem, jak się przygotować? – 5 rzeczy, które koniecznie musisz zabrać

Podróże, poznawanie nowych miejsc, kultury, kuchni, wypoczynek w pięknych miejscach – brzmi jak wymarzony plan na urlop? Wszystko jest kwestią nastawienia i organizacji. Nie od dziś wiadomo, że łatwiej jest przygotować się do podróży, kiedy odpowiadamy tylko za siebie i partnera. Co kiedy w naszym życiu pojawia się mały człowiek – czy musi oznaczać to koniec poznawania świata bądź skuteczne ograniczenia w podróżowaniu?

O to jak wygląda podróżowanie z dzieckiem i jak się do niego przygotować zapytałam Paulę i Maćka z Gapie.pl, których pasją są podróże, a od kilku lat towarzyszy im w nich jeszcze jeden mały turysta.

Obcasypodlasia.pl: Waszą pasją są podróże. Zwiedzacie świat, prowadzicie bloga i w Waszym życiu pojawia się małe Gapiątko. Spodziewaliście się ograniczenia podróżowania, czy raczej od początku szukaliście rozwiązań na podróżowanie z dzieckiem we trójkę?

I tak i tak. Wiedzieliśmy, że sporo się zmieni. Mieliśmy jednak nadzieję, że nie osiądziemy na dobre. Kiedy nasz synek miał 3 miesiące, mieliśmy kupione bilety do Santandera w Hiszpanii. Zrezygnowaliśmy. Zła pogoda i trochę obawy zdecydowały. Jednak 3 miesiące później polecieliśmy na miesiąc do Andaluzji z sześciomiesięcznym dzieckiem. Do tej pory jednak, po prawie 3 latach, nie zdecydowaliśmy się na wyjazd poza Europę. Mnóstwo osób pokonuje z niemowlakami duże dystanse. My czuliśmy, że wolimy zostać w Europie. Ta sama strefa czasowa, a więc ten sam rytm dnia, podobne jedzenie, krótka podróż, bliskość domu – to chyba przeważyło.

Kiedy przeprowadzałam z Wami wywiad kilka lat temu – link do wywiadu, odniosłam wrażenie, że przygotowanie do podróży – w kwestiach organizacyjnych i formalnych – macie opanowane do perfekcji. Dodatkowa, mała istota to dla Was nowa sytuacja. Jak bardzo z Waszego doświadczenia różni się przygotowanie do podróży od przygotowań, gdy czeka Was podróżowanie z dzieckiem?

Największe wyzwanie, jakie stoi przed młodymi rodzicami, którzy ruszają z dzieckiem w podróż, to konieczność zmiany sposobu myślenia. Kiedyś planowaliśmy wyjazd i realizowaliśmy plan. Dziś mamy plany, ale wiemy, że często się zmieniają. I to jest OK. Super, jak zrealizujemy to, co mamy na liście, ale jeśli nasz synek stwierdzi, że jednak teraz jest pora na posiłek, a nie na wspinanie się na punkt widokowy, to szanujemy to. Na początku było to trudne, bo przez lata wyrobiliśmy sobie styl podróżowania, który musieliśmy teraz dostosować. Cała reszta zmian, jaka zachodzi, to tylko kwestie czysto organizacyjne – zabrać odpowiednie rzeczy, wynająć odpowiednie mieszkanie itd.

Podróżowanie z dzieckiem, jak się przygotować

O czym w takim przypadku koniecznie należy pamiętać pod kątem formalnym i organizacyjnym, podróżując z dzieckiem?

Ciekawe jest to, że rzecz, która kiedyś nie była dla nas tak ważna, teraz stała się jedną z najważniejszych. Kiedy podróżowaliśmy budżetowo, miejsca, w których spaliśmy miały być przede wszystkim niedrogie i czyste. Dziś to już nie wystarcza. Chcemy, żeby były ładnie / wygodnie położone. Super jak są przystosowane do pobytu z dzieckiem i po prostu przyjemne. Kiedy dziecko jeszcze ma w ciągu dnia drzemki, miło jest je położyć do łóżeczka, a samemu odpocząć na balkonie z pięknym widokiem.

Jeśli chodzi o sprawy czysto formalne, to oczywiście dokumenty, bo nawet niemowlę powinno mieć dowód osobisty lub paszport, podstawowe leki na wszelki wypadek i coś, czym można będzie zająć uwagę w samolocie choćby na kilka minut.

Jak dużo bagażu potrzebuje taka mała istota?

To zależy. Jeśli nie jest odpieluchowana, to pieluchy (chociaż można je też kupić na miejscu). Jeśli nie jest karmiona piersią, to mleko, albo coś do jedzenia na czas podróży. Jeśli nie jest odzwyczajona od wózka, no to wózek. U nas już praktycznie te etapy się skończyły, a więc nasz trzylatek potrzebuje trochę ubrań, kilka ulubionych zabawek, zgraną bajkę w telefonie do odtwarzania offline i rodziców. To mu chyba wystarcza. Ach i jeszcze pokłady cierpliwości u rodziców.

Czy swoje obecne podróże planujecie pod kątem miejsc sprzyjających turystom z dziećmi, czy raczej kierujecie się tymi samymi kryteriami, wybierając miejsce wyjazdu.

Raczej nie, chyba że chodzi o samo zakwaterowanie, o czym mówiliśmy wcześniej. Nie sprawdzamy jednak, czy dane miasto jest przyjazne podróżom z dziećmi, czy też nie. No może jeden parametr – ogólnie rozumiane bezpieczeństwo. Na to zwracamy uwagę. Podczas ostatniej podróży do Szwajcarii byliśmy bardzo mile zaskoczeni tym, jak przyjazny dla małych dzieci jest to kraj. Dostępne miejsca do przewijania, czyste, mnóstwo świetnie wyposażonych, dużych placów zabaw. Rewelacja. W Czarnogórze zupełnie nie było takiej infrastruktury, ale i tak świetnie spędziliśmy czas.

Gdzie na mapie świata było już małe Gapiątko?

Hiszpania, Portugalia, Czarnogóra, Szwajcaria, Warszawa, Gdańsk i sporo miejsc w Podlaskiem.

Myślicie, że uda Wam się zaszczepić pasję do podróżowania w Waszym dziecku?

Myślimy, że tak. Synek świetnie znosi podróż samolotem i samochodem. Nie jest specjalnie wymagający. Potrafi się dostosować do różnych warunków. Śpi gdziekolwiek. Potrzebuje jednak sporo uwagi. Myślimy, że jak pojedziemy na safari do Afryki, to podróże mu się na pewno spodobają. A jeśli nie, to na pewno to uszanujemy.

Jakie Waszym zdaniem ograniczenia wynikają z podróżowania z dzieckiem?

Rezygnacja z niektórych planów i dostosowanie swojego stylu do nowego członka rodziny. To chyba największe ograniczenie. Dodatkowo te bardzo męczące aspekty, jak długie przejazdy autobusami, długie przesiadki, wspinanie się na góry, powroty w środku nocy, są trudniejsze do zrealizowania.

Co powiedzielibyście osobom obawiającym się, że nie mogą podróżować właśnie ze względu na małe dzieci? 

Jeśli nie mogą z uwagi na finanse, to są sposoby, żeby zrobić to rozsądnym kosztem. Jeśli nie mogą z uwagi na kwestie nieogarniania tematów organizacyjnych i formalnych, to warto zacząć od krótkich wyjazdów gdzieś niedaleko i następnie trochę je wydłużać aż wyjdzie z tego podróż dookoła świata, którą tak w ogóle planujemy po raz drugi.

Podróżowanie z dzieckiem, jak się przygotować – 5 rzeczy, które koniecznie musisz zabrać ze sobą, podróżując z dzieckiem?

  • 1. Cierpliwość
  • 2. Spontaniczność
  • 3. Bajkę w telefonie na sytuacje awaryjne
  • 4. Różne warianty ubrań
  • 5. Aparat, bo to przepiękna sprawa

Źródło: https://www.obcasypodlasia.pl/podrozowanie-z-dzieckiem-jak-sie-przygotowac-5-rzeczy-ktore-koniecznie-musisz-zabrac