Najciekawsze mosty na świecie

Najciekawsze mosty na świecie

Mosty mają w sobie to coś. Oprócz tego, że są łącznikami między punktami A i B, to często łączą te dwie odległe od siebie strony w niesamowity sposób. Mosty są też bardzo fotogeniczne. Świetnie się je fotografuje, zwłaszcza rano i wieczorem albo przy nietypowych warunkach atmosferycznych, np. w mgle. Poniżej znajdziesz moją subiektywną listę najciekawszych mostów na świecie.

1. Golden Gate, San Francisco

Ikona wśród mostów. Jeśli nie byłeś w San Francisco, na pewno kojarzysz czołówkę „Pełnej chaty” i Golden Gate, który się w niej przewija. Rocznie przemierza go 3,5 mln aut. Jest jednym z najpopularniejszych mostów wśród samobójców – skoczyło z niego 2500 osób, z czego zmarło ponad 2000.

golden-gate
Golden Gate

2. Tower Bridge, Londyn

Europejska ikona wśród mostów. Tower Bridge to most zwodzony, czyli ruchomy, dzięki czemu mogą pod nim pływać statki. Jest potężny – waży ponad 2000 ton (dla porównania auto średnio waży 1,3 tony).

tower bridge
Tower Bridge

3. Henderson Waves Bridge, Singapur

Jak na Singapur przystało most na tzw. „wypasie” – jest w kształcie fali. Łączy dwa parki. Najbardziej spektakularnie wygląda wieczorem, kiedy jest podświetlony. Bardzo lubią go pary młode.

Henderson Waves Bridge
Źródło: http://www.thousandwonders.net

4. Puente del Alamillio, Sewilla

Wybudowany został, by utworzyć połączenie z opustoszałą wyspą La Cartuja, na której zaplanowano organizację Expo 92. Jest to wspornikowy most podwieszony z pojedynczym pylonem stanowiącym przeciwwagę dla przęsła o długości 200 metrów z dwudziestoma sześcioma, różnej długości, linami stalowymi ułożonymi w pary po dwóch stronach środkowej kładki. Jednym słowem inżynier miał fantazję.

sevilla-alamillo-bridge
Źródło: http://www.calatrava.com

5. Most przy Zaporze Hoovera, Czarny Kanion (USA)

Jest mostem łukowym. Powstał w 2010 na rzece Kolorado, aby odciążyć autostradę biegnącą po szczycie tamy. Inwestycja pochłonęła 240 mln $. Do budowy mostu zmusiły nowe przepisy dotyczące bezpieczeństwa, jakie wprowadzono w USA po atakach z 11 września. Tama jako obiekt strategiczny może być celem zamachów bombowych. Jednak trudno ją chronić, gdy odbywa się na niej ciągły ruch samochodowy.

most przy zaporze hoovera
Źródło: http://polskapersopedia.wikia.com

6. Banpo Bridge, Seul

Takie rzeczy tylko w Seulu – most z fontanną. Fontanna to właściwie kolejna część mostu wybudowana już na istniejącej wcześniej konstrukcji. 9380 dysz wodnych po każdej ze stron pomostu wytryskuje 190 ton zasysanej z rzeki wody na minutę. Woda wystrzeliwana jest nawet na 43 metry w górę, strumienie mogą przybierać różne kształty (np. spadające liście), co w połączeniu z podświetleniem 10 tysięcy różnobarwnych diod LED i oprawą muzyczną daje niesamowity efekt.

Banpo-Bridge
Źródło: http://raredelights.com

7. Brooklyn Bridge, Nowy Jork

Jeden z najstarszych mostów wiszących na świecie. Świetnie wplata się w panoramę Nowego Jorku. Często fotografowany w czerni i bieli – w końcu te kolory świetnie pasują do miasta Big Apple. Jego nietypowa konstrukcja pozwala na szaleństwo fotograficzne.

brooklyn-bridge
Brooklyn Bridge

8. Harbour Bridge, Sydney

Potężny most, konstrukcja łukowa waży prawie 53 tony. Oprócz tego, że możesz go przejść czy przejechać, możesz się na niego wspiąć. Wspinaczka może odbyć się po głównym łuku, po specjalnie przygotowanych schodach.

sydney-harbor-bridge
Harbour Bridge

9. Hussaini Hanging Bridge, Pakistan

Pieszy most nad rzeką Hunza. Zdecydowanie jeden z najniebezpieczniejszych mostów na świecie. Zbudowany ze szczebelków i gałęzi połączonych linami, stanowi nie lada wyzwanie dla wędrowców. Jest bardzo stary, wąski, wisi wysoko nad rzeką i brakuje w nim desek. Silne podmuchy wiatru mocno kołyszą mostem na boki, co sprawia, że przeprawa może skończyć się wizytą w rzece.

hussaini-hanging-bridge
Źródło: https://www.redbull.com

10. Aiguille du Midi Bridge, France

To most nie dla tych, którzy mają lęk wysokości. Most znajduje się na górnej stacji szczytu Aiguille du Midi, czyli prawie 4000 m n.p.m. Służy jako platforma widokowa. Jeśli się nie wspinasz, możesz wjechać tutaj kolejką linową.

aiguille du midi
Źródło: http://travelfeed.org