Kalifornia Top 10 atrakcji

Kalifornia Top 10 atrakcji

Kalifornia Top 10

W Kalifornii można zostać na długo. To miejsce wymarzone przez wielu. I słusznie. Dobry klimat, piękna natura, energiczne metropolie, może, słońce. Jest co prawda drogo, no ale to w końcu najbogatszy stan USA. Wybór 10 atrakcji jest trudny, bo jest ich znacznie więcej, ale spróbujmy.

1 Yosemite National Park / Park Narodowy Yosemite

Wymieniany jako jeden z 3 najpiękniejszych parków w USA (razem z Grand Canyon i Yellowstone). Idealny zarówno na wypad na 1 dzień jak i na dłuższy pobyt. Wszystko, co najlepsze w tym miejscu oddaje widok na Dolinę Yosemite z Glacier Point. Do tego świetna okazja, żeby zdobyć szczyt Half Dome (wymagana rezerwacja kolejki).

Yosemite
Glacier Point

2 Death Valley / Dolina Śmierci

To miejsce klimatem pasuje już bardziej do pustynnej Nevady niż do Kalifornii. Jedno z najbardziej suchych miejsc na ziemi. Najniżej położone miejsce w Ameryce (Bad Water Basin). Pełne diabelskich nazw takich jak Widok Dantego, Diabelskie Pole Golfowe itp. Wydmy, kaniony oraz słynna Racetrack Playa. Przeczytaj też jak dobrze przeżyć wizytę w Dolinie Śmierci.

Death Valley
Death Valley

3 San Francisco

Miasto ikona. Właściwie to jedyne miasto, które może konkurować z Nowym Jorkiem o miano najlepszego miasta w USA (sprawdź porównanie). San Francisco dla niektórych jest centrum światowego biznesu, dla innych kolebką hipisów, dla jeszcze innych po prostu idealnym miejscem do życia. Pięknie położone na wzgórzach jest dość wymagające jeśli chodzi o spacery, jednak wynagradza to pięknymi miejscami. Most Golden Gate, Alamo Square… Nawet jeśli nigdy tam nie byłeś, znasz te widoki.

San Francisco
San Francisco Twin Peaks

4 Big Sur

Najlepiej, żebyś podczas wizyty w Kalifornii wynajął samochód. Możesz wtedy wybrać się na wypad jedną z bardziej malowniczych tras na świecie – Big Sur. To drogą wijąca się po wysokich klifach. Niesamowite widoki, wiatr wiejący znad Pacyfiku – to wszystko da ci prawdziwe poczucie wolności.

Big Sur
Big Sur

5 Sekwoje

Kalifornia daje świetne możliwości zobaczenia sekwoi. Te drzewa, mające ponad 100m wysokości, najlepiej oglądać w Parku Narodowym Sekwoi. Kiedy już tam będziemy, warto zajechać też do pięknego Kings Canyon (również parku narodowego). Jeśli mamy tylko kilka dni i jesteśmy w San Francisco, możemy wybrać się do Muir Woods, położonego jakieś 20 km na północ od miasta.

Sekwoje
Sekwoje

6 Lake Tahoe / Jezioro Tahoe

Największe i jedno z najgłębszych jezior wysokogórskich w USA. Położone na granicy Kalifornii i Nevady w górach Sierra Nevada. Niewiele jest na świecie jezior z tak krystalicznie czystą i przejrzystą wodą.

Jezioro Tahoe
Jezioro Tahoe

7 San Diego

To jedno z bardziej „kalifornijskich” miast. Ciepłe i przyjazne. Warto pojechać na Point Loma i zobaczyć panoramę zatoki San Diego. Warto pospacerować wybrzeżem i zajrzeć do bogatej dzielnicy La Jolla. Świetne miejsce, jeśli planujesz surfować. Do tego można wyskoczyć na dzień do Meksyku. Tijuana znajduje się pół godziny jazdy samochodem z San Diego.

San Diego
San Diego

8 Joshua Tree National Park

Ten park narodowy położony na terenie dwóch pustyń: Mojave oraz Colorado słynie z obecności Jukki krótkolistnej, zwanej także Drzewem Jozuego (Joshua Tree). Drzewa te żyją nawet około 900 lat. Wszystko otaczają powstałe ponad 100 milionów lat temu skały. Szczególnie piękne o zachodzie słońca.

Joshua Tree
Joshua Tree

9 Monterey i 17 miles drive

Monterey to miasteczko położone przy skalistym wybrzeżu Kaliforni. Jego główną atrakcją jest oceanarium. Do tego ma mnóstwo barów, knajpek i restauracji. Monterey jest też świetnym miejscem do pojechania na tzw. 17-mile drive. Jest to trasa widokowa (o długości 17 mil) okrążająca pola golfowe oraz bogate wille. Finalnie dojedziemy do drzewa zwanego Lone Cypress (Samotny Cyprys), wysuniętego samotnie na skale nad Pacyfikiem.

17 miles drive, Monterey
17 miles drive, Monterey

10 Sonoma i Napa Valley

Kalifornijskie wina pochodzą właśnie z dolin Napa i Sonoma. Każdy koneser tego trunku poczuje się tu jak w raju. Napa jest droższa i bardziej ekskluzywna. Nawet jeśli nie przepadamy za piciem wina, możemy wybrać się tu na przejażdżkę rowerową pomiędzy jego plantacjami.

Sonoma Napa
Sonoma Napa

Runner up – Silicon Valley / Dolina Krzemowa i Stanford

Gdybym mógł dołożyć jeszcze jedno miejsce, byłaby to Dolina Krzemowa (Silicon Valley). To właśnie tu powstają takie produkty jak iPhone, Google, Facebook, procesory Intel, PayPal czy Photoshop. Dolina Krzemowa ciągnie się od San Francisco na południe aż do San Jose. Warto zajechać na Uniwersytet Stanforda, który jest sercem tego miejsca, i pospacerować po pięknym kampusie.

Stanford
Stanford

Być może zaskoczyło Cię, że nie ma tu Los Angeles. Na pewno warto tam pojechać, ale dopiero jak zobaczysz wszystko powyższe. A jak już się wybierasz, koniecznie sprawdź Top 10 atrakcji Los Angeles.

Zamiast Kalifornia Top 10 można spokojnie zrobić Kalifornia Top 100. A ty? Masz swoje Top 10 w Kalifornii?