Dlaczego warto zbierać mile lotnicze?

Dlaczego warto zbierać mile lotnicze?

Można zbierać znaczki, pocztówki, magnesy, kapsle, monety etc. My zbieramy breloki, zresztą z podróży i mile lotnicze. Te pierwsze mają zdecydowanie wartość sentymentalną. Te drugie zaś wartość bardzo praktyczną.

Ale od początku. Mile lotnicze można zbierać w ramach trzech sojuszy lotniczych:

– Star Alliance – 26 członków, w tym z bardziej znanych LOT, Lufthansa, SAS, Brussels Airlines czy United Airlines,

– One World – 16 członków, w tym ze znanych Air Berlin, American Airlines, British Airways, Iberia, Finnair czy Qatar Airways,

– SkyTeam – 19 członków, w tym z tych znanych Air France, KLM, Delta czy Alitalia.

Szczegółowe dane znajdziesz na Wikipedii – https://pl.wikipedia.org/wiki/Sojusze_linii_lotniczych

Każda linia lotnicza ma swój program milowy. Wyjątkiem jest Miles&More, który zrzesza kilka linii z sojuszu Star Alliance.

Ty decydujesz, w którym sojuszu zbierasz mile. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zbierać w ramach każdego z nich. Żeby zacząć zbierać mile wystarczy zarejestrować się u jednego z przewoźników. Loty to nie jedyna opcja na zbieranie mil. Mile można również zbierać dzięki karcie kredytowej (w tej chwili opcję takiej karty ma mBank i Diners Club), wynajmując auto czy zbierając punkty Payback.

Nawet jeśli nie podróżujesz bardzo często, a jednak trochę latasz, warto się zarejestrować i zacząć zbierać mile. Albo np. kiedy sporo latasz służbowo, ta opcja opłaca się jak najbardziej. Co możesz mieć za uzbierane mile:

– bilet lotniczy (opłaty lotniskowe i podatki dodatkowo płatne),

– opcję biznes klasy za niższą stawkę,

– udogodnienia w zmianie terminu, trasy, przelotu,

– zniżki na wybrane hotele, wypożyczenie auta

– korzystanie z business lounge,

– pierwszeństwo przy odprawie.

Z ważnych informacji są jeszcze dwie – ważność mil i promocje. Najkrótszy okres ważności mili to 3 lata, najdłuższy – bezterminowo. Promocje zaś to opcje w stylu: podwójne mile za dany lot, zgromadź daną ilość mil w ciągu podanego okresu, a dostaniesz zniżkę na hotele etc.

Link do kalkulatora mili lotniczych w programie Miles&More – http://www.meilenrechner.de/earn_miles.php?language=pol

Ważna uwaga – w każdym sojuszu przelicznik mil jest inny.

A wiesz co jest najlepsze w tym zbieraniu? Satysfakcja. Kiedy na Twoim koncie mile rosną, a ty masz poczucie, że za kilka kolejnych lotów będziesz mógł sprawić sobie (prawie) darmowy lot, a przy dobrych wiatrach może i lot dookoła świata (180 000 mil – Miles&More).