5 powodów, dla których warto odwiedzić Rygę

5 powodów, dla których warto odwiedzić Rygę

Ryga to stare miasto, w którym żyje około 700 tys. ludzi. Przez całe wieki Ryga była jednym z najważniejszych ośrodków handlowych. Miasta o takiej tradycji są cudne, jeśli nie zostały doszczętnie zniszczone podczas wojny oraz zaniedbane podczas okupacji rosyjskiej. Rydze się udało. I choć za starówką kryją się stare, obdrapane posowieckie budynki, to i tak uważam, że Ryga jest bardzo ładna.

1. Starówka

Mnóstwo małych uliczek, piękne kolorowe kamienice i kostka brukowa, po której chodzisz sprawiają, że starówka jest niesamowicie urokliwa. A do tego wieczorem/nocą tętni życiem. Każdy znajdzie tu knajpę dla siebie, bo jest ich naprawdę dużo – z jedzeniem, z piwkiem albo jednym i drugim.

DSC_4794

2.  Koty

Kot jest symbolem Rygi. Znajdziesz tu nawet dom kotów (budynek przy ulicy Meistaru 10). Na jego dachu siedzą dwa kocury. Oprócz tego na starówce jest jeszcze kilka innych „zakoconych” miejsc, jak te na zdjęciach poniżej.  Także dla kociarzy miejsce wymarzone.

5 powodów, dla których warto odwiedzić Rygę

3. Panorama

Uwielbiam panoramy miast. Zawsze staramy się każde miasto, które odwiedzamy zobaczyć z góry. W Rydze jest to możliwe np. z wieży św. Piotra. Nam się udało z 10 piętra hotelu, w którym nocowaliśmy. Po jednej stronie Dźwiny widać nowe miasto, a po drugiej stare.

5 powodów, dla których warto odwiedzić Rygę

Fot. Źródło – http://thankyourope.pl/

4. Pielmieni

To takie małe pierogi z mięsem, które tak naprawdę pochodzą z Syberii, ale tutaj w Rydze również się je jada. Możesz ich spróbować np. w jednej z najbardziej znanych knajp w centrum – Pelmeni XL. Ceny studenckie co widać poniżej.

FotorCreated

Fot. Źródło – Tripadvisor

5. Czarny balsam

To tradycyjny łotewski likier ziołowy. Mojego podniebienia nie urzekł, bo jest gorzki, ale ładnie wygląda . Sprzedawany jest w ceramicznych butelkach, które chronią trunek od promieni słonecznych i temperatury. Jeśli ktoś jest fanem ziołowego alkoholu, to na pewno taka pamiątka sprawi mu przyjemność.

5 powodów, dla których warto odwiedzić Rygę

Powodów do odwiedzenia Rygi na pewno jest więcej i każdy znajdzie swój. Podobno np. bulwar nad Dźwinią jest super (niestety tam nie dotarliśmy z uwagi na limitowany czas). Ktoś inny zwróci uwagę na muzea. Jeszcze ktoś na Jurmalę – uzdrowiskowe miasteczko nad morzem oddalone od Rygi 10 km. Najważniejsze, żeby każdy odkrył Rygę na swój sposób.