Parki dla każdego

Parki dla każdego

Przed wyjazdem w podróż dookoła świata, usłyszałam wielokrotnie, że Azja to łatwy kierunek. Łatwy pod każdym względem – klimatu, komunikacji, transportu itp. Po wizycie w Azji, stwierdzam inaczej. W Azji nic nie jest łatwe. Klimat sprawia, że przez cały rok kleisz się zaraz po wyjściu z domu. Język. Azjaci, wbrew moim wcześniejszym przypuszczeniom, mówią bardzo słabo po angielsku. Na drodze, stale musisz się targować o transport. Chyba, że masz zasobny portfel. Jedyna prosta rzecz w Azji, to szama. W Azji zjesz dobrze i tanio. Oczywiście, o ile nie przeraża cię street food.

A jak wygląda podróżowanie po parkach USA?

Przylatujesz do San Francisco, Los Angeles albo Las Vegas (przy dobrych wiatrach można to zrobić za 1500 zł w dwie strony). Wypożyczasz auto (najlepiej) w Las Vegas. To najlepsza baza wypadowa do parków. Najlepiej mieć ekipę trzy lub czteroosobową. Wtedy koszt auta i paliwa ładnie się rozkłada. I ruszamy! Do wyboru masz mnóstwo opcji, ponieważ na południowym zachodzie Stanów Zjednoczonych znajduje się kilkadziesiąt parków – narodowych i stanowych. Do narodowych możesz kupić tzw. annual pass – czyli kartę wydawaną na rok za 80 USD. Karta jest tak jakby wydawana na auto, więc ten koszt też możesz rozłożyć. Mało tego, właścicielem karty mogą być dwie osoby. Zatem po powrocie do Polski możesz ją komuś odsprzedać lub oddać. Do parków stanowych zaś wstęp nie kosztuje więcej niż 8-10 USD za auto. Także przy ogromie tego co możesz zobaczyć, koszt wstępów nie jest duży.

Trasy

W każdym z parków masz do wyboru wiele tras – od prostych do trudnych. Proste są zazwyczaj płaskie lub prawie płaskie. Idealne dla tych, którzy chcą pospacerować lub wybrali się z dziećmi. Trasy średnie i trudne są już dla bardziej wymagających. W każdym z parków znajduje się również przynajmniej jeden punkt widokowy, do którego możesz podjechać autem. Więc jeśli preferujesz spacer samochodowy, to nie będziesz zawiedziony.

Udogodnienia

Przy każdym punkcie widokowym lub na starcie szlaku są łazienki i miejsce do pikniku ze stolikami i ławkami. Zapewniam was, że nawet najgorsze kanapki wchodzą przy takich widokach jak trzeba. W wielu miejscach są też krany z pitną wodą.

Noclegi

Kwestia noclegów również nie jest trudna. Między parkami jest wiele małych miejscowości, w których jest przynajmniej kilka moteli. Oczywiście te bliżej parków są droższe. Ale wystarczy odjechać kilka kilometrów dalej i cena idzie w dół. Motele są dobrze wyposażone. W każdym motelowym pokoju panuje podobny motyw – są dwa duże łóżka, łazienka i umywalka (poza łazienką). Cena na dwie lub trzy, a nawet cztery osoby zazwyczaj jest taka sama. Co oznacza, że to kolejna oszczędność, jeśli podróżujesz w ekipie. Zdarza się też, że w niektórych motelach jest basen i jacuzzi. Po całodniowym wypadzie, to dobra opcja na zrelaksowanie. A jeśli podróżujesz latem, to możesz też spać na kempingu. Jest ich po drodze mnóstwo i są bardzo dobrze wyposażone.

Jeśli tylko chociaż trochę lubisz naturę lub wyprawy górskie, to taki wypad jest dla ciebie. Wyjdzie ci to na zdrowie, bo codziennie będziesz w ruchu, na powietrzu przez większą część dnia. Ale przede wszystkim krajobrazy, które cię tam zastaną, ta nieograniczona przestrzeń, te niesamowite widoki i piękna przyroda zostaną w twojej głowie na zawsze.