Off-road plus Cypr, czyli jazda bez trzymanki

Off-road plus Cypr, czyli jazda bez trzymanki

Zawsze marzył mi się off-road.  Nie przypuszczałam,  że taka opcja wydarzy się na Cyprze. Zaczęło się już w wypożyczalni samochodów, kiedy zamiast Renault Clio, dostaliśmy w tej samej cenie Nissana X-traila. To był znak.

Zjechaliśmy całe południe wyspy od Larnaki do Paphos i zachód – od Paphos do Półwyspu Akamas.

Akamas – Mapy Google

Off-road zaczął się tuż przed Półwyspem Akamas, kiedy droga asfaltowa zamieniła się w szutrową. Było sporo dziur, nierówności, głazów pod kołami, ale dopóki jechały tamtędy quady i inne auta, wiedzieliśmy, że będzie ok. Im dalej w głąb półwyspu, tym bardziej droga pustoszała i robiła się węższa, jeszcze mniej równa. Ale postawiliśmy sobie za cel przejechanie całego cypla, więc nie zawróciliśmy. Poza tym mapa ciągle pokazywała drogę, więc byliśmy spokojni. Nagle trzeba było skręcić w drogę, która mimo, że była na mapie, na drogę nie wyglądała.

I tam zaczęła się jazda bez trzymanki. Dziury sprzed pięciu minut stały się dwa razy większe, a szerokość tego, po czym się sunęliśmy zmniejszyła się trzy razy. Na najwęższym odcinku mijaliśmy się z dwoma jeepami. Na szczęście z sukcesem, chociaż łatwo nie było. Kiedy przejechaliśmy najgorszy odcinek (tak nam się wtedy wydawało), naszym oczom ukazał się znak:

„Dangerous road – do not enter”.

Nie było wyjścia. Cofanie pod górę na tej trasie nie wchodziło w grę. Zacisnęliśmy więc zęby i pojechaliśmy dalej.  Teraz do wszystkich trudności powyżej, doszła jazda przy klifach bez zabezpieczających barierek. Mieliśmy chwile zwątpienia, zwłaszcza, że hamulce nam trochę piszczały, ale daliśmy radę. Ba, Maciek dał radę. To Maciek prowadził. Ja tylko trzymałam mapę.

Udało się. I to z kierownicą po prawej stronie(na Cyprze obowiązuje ruch lewostronny). Off-road zaliczam do udanych. Marzenie spełnione.

Niestety nie mamy filmów z off-roadu, bo chyba bym telefonu/kamerki nie utrzymała z tego stresu, ale na szczęście w sieci jest takich wspomnień sporo. Wybrałam trzy, które najlepiej to obrazują. Miłego oglądania i off-roadu – jeśli traficie tutaj kiedyś.

https://www.youtube.com/watch?v=vmeaBGjFjAM

https://www.youtube.com/watch?v=2u0HvgcHwj0

https://www.youtube.com/watch?v=70pBYDiHkbw

Źródła:

Filmy i zdjęcie – youtube.com