Czaszka meksykańska – symbol radosnego święta śmierci

Czaszka meksykańska – symbol radosnego święta śmierci

Halloween najhuczniej obchodzi się w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Irlandii. Halloween w Polsce pojawił się dopiero w latach 90. Symbolem Halloween u nas jest przede wszystkim wydrążona i podświetlona dynia. Zdarzają się też inne motywy, np. duchy, czarownice, zombie czy wampiry. Ale dopiero w Meksyku mamy do czynienia z prawdziwym Halloween.

Dia de Los Muertos

W kulturze meksykańskiej śmierć zajmuje ważne miejsce. Dia de Los Muertos świętuje się aż trzy dni. Kiedyś był to miesiąc. Oficjalnie święto zaczyna się 31 października. Tego dnia wspomina się szczególnie zmarłe dzieci. Wierzenia mówią, że ich dusze przybywają wtedy do domów i zostają do 1 listopada. 1 i 2 listopada poświęcony jest dorosłym.

Na ulicach Meksyku pojawiają się kolorowe stragany ze słodyczami i tzw. chlebem zmarłych – drożdżówkami w kształcie kości. Jest kolorowo, pełno wszędzie świec, kadzideł i kwiatów. Wyznaczają one szlak od cmentarza do domu zmarłym duszom. Za pomyślność tej podróży odpowiadają w tych dniach świątecznych żywi. W centralnym miejscu święta – przy ołtarzu następuje kulminacja tej wędrówki. Kolorem przewodnim jest pomarańczowy. Groby przystrajane są pomarańczowymi margerytkami. Pojawiają się również dynie i czarownice.

Moc sprawcza zmarłych

Zmarłych otacza się wyjątkową opieką. Meksykanie wierzą w ich moc sprawczą, np. w pomyślność plonów. W dniach świątecznych żywi przygotowują posiłki swoim umarłym bliskim. Posiłki i napoje umieszczane są na ołtarzu rano w dzień odwiedzin. Wśród dań można znaleźć wiele smakołyków, np. tamalse z mięsem. Nawet napojów nie brakuje, również tych wysokoprocentowych. Podobno zmarli posilają się tylko zapachem tych potraw. Potem przygotowane posiłki spożywają zaś żywi.

Bez dwóch zdań śmierć to temat silnie zakorzeniony w kulturze meksykańskiej. Czaszka meksykańska jest symbolem tego radosnego święta śmierci. Na żadnym straganie nie może jej zabraknąć.

Na pewno warto zobaczyć to wszystko na własne oczy. A jeśli potem będziecie potrzebowali miejsca na chill meksykański to Baja California jest do tego idealna – Baja California.

czaszka meksykańska
Ozdobione auto czaszkami
makijaż na dzień zmarłych w meksyku
Makijaż na Dzień Zmarłych w Meksyku
makijaż na dzień zmarłych w meksyku
Dzieci w makijażu na Dzień Zmarłych w Meksyku
Pamiątki z Meksyku